Jdi na obsah Jdi na menu
 


Topolánek se shodl s poskytovateli péče na poplatcích pacientů

7. 6. 2007

Topolánek se shodl s poskytovateli péče na poplatcích pacientů
    --------------------
    Ke zpravodajství: FOTO
    --------------------
    Praha 29. května (ČTK) - Na zavedení poplatků pacientů jako součásti reformy zdravotnictví se dnes shodl premiér Mirek Topolánek (ODS) s těmi, kdo budou reformu v realitě naplňovat. Setkal se s takzvanou Radou poskytovatelů (zdravotní péče), kterou si ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vytvořil jako poradní orgán. Výtky, s nimiž vystupovali její zástupci v předchozích dnech, dnes nezopakovali.
    "My jsme se všichni shodli na poplatcích, a dokonce jsme se shodli na tom, že i ty technické problémy, které jsou tak zmiňovány médii, jsou tím nejmenším problémem zdravotnictví a že my se s nimi do případné platnosti a náběhu systému lehce vypořádáme," řekl po jednání novinářům premiér.
    Ministr poznamenal, že jedná s jednotlivými skupinami poskytovatelů zdravotní péče a vyjasňuje si s nimi případné technické problémy, které je třeba v souvislosti s poplatky řešit. Julínkův plán poplatků již schválil kabinet a čeká na projednání ve sněmovně. Pokud návrh projde a podepíše ho i prezident republiky, budou lidé od ledna 2008 platit za návštěvu lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun.
    Lékaři Julínkovu návrhu v předchozích týdnech vytýkali, že v zákoně nejsou sankce pro neplatiče. Obecně jim vadilo, že větší část vybraných peněz pohltí administrativa. Praktici se obávali zhoršení vztahu s pacientem. Lékárníci tvrdili, že poplatek za recept by měl vybírat lékař, který recept napíše. Nemocnice se obávaly, že je poplatky připraví o peníze, protože zdravotní pojišťovny jim zaplatí méně úměrně k předepsaným poplatkům, a to i když je nevyberou.
    Z dnešní diskuse na úřadě vlády ale vyplynulo, že se všichni na všem shodli a případné nejasnosti nepovažují už za důležité. Julínek vysvětlil, že zákon je psán obecně, aby si vykázání poplatku mohly dojednat jednotlivé skupiny lékařů s pojišťovnou podle svých specifických podmínek. "Neumíme napsat do zákona speciálně situaci praktických lékařů, specialistů, popřípadě dětských lékařů a stomatologů, protože je hodně odlišná," řekl.
    Topolánek vyjádřil velkou spokojenost s dnešní diskusí s Radou poskytovatelů. Uvítal, že se všichni shodli na tom, že reforma je nutná. "Je jednoznačná shoda, že jde o krok správným směrem, a bavíme se spíše o technikáliích," komentoval diskusi o poplatcích premiér.
    Předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák za přítomné poskytovatele zdravotní péče potvrdil, že nikdo v diskusi nezpochybnil, že reformy jsou nutné. "Dlouho se s nimi otálelo, a jak jsou teď předestírány, jdou skutečně směrem, kterým se ubírá zdravotnictví ve vyspělých zemích, to znamená posílení role pacienta v systému," řekl.
    V Radě poskytovatelů jsou zástupci různých lékařských sdružení, lékárnické a stomatologické komory a organizací nemocnic a sester. Její členové kritizovali Julínkova předchůdce Davida Ratha (ČSSD) a pořádali proti němu demonstrace. Nyní podporují Julínka a jeho reformní kroky. Naopak šéfa České lékařské komory, který podporoval Ratha, Julínek do Rady poskytovatelů nepřizval.
    Naďa Myslivcová rot